čet. Nov 21st, 2024

Celulit je pogost in nezaželen pojav, ki prizadene približno 80-90 % žensk po puberteti ter tudi določen odstotek moških (manj kot 10 %), ne glede na telesno težo ali starost. Čeprav ni nevaren za zdravje, lahko vpliva na našo samozavest in zadovoljstvo z lastnim telesom. Številni iščejo načine za učinkovito odstranjevanje celulita, vendar moramo v prvi vrsti razumeti, kaj celulit pravzaprav je in kakšni tretmaji za odstranjevanje celulita obstajajo.

ostranjevanje celulita 22

Kaj sploh je celulit in zakaj nastane?

Pojavi se tedaj, ko maščobne celice, ujete pod kožo, pritisnejo proti vezivnemu tkivu, zaradi njihove neenakomerne porazdelitve pa površina kože dobi jamičast videz, poznan tudi kot pomarančna koža. Te maščobne celice se kopičijo v določenih delih telesa, najpogosteje na stegnih, zadnjici, bokih in trebuhu. Dejavniki, ki vplivajo na njegov nastanek, so:

  • genetika,
  • hormoni,
  • starost
  • in življenjski slog.

Estrogen, hormon, ki je prisoten v večjih količinah pri ženskah, vpliva na tvorbo maščobnega tkiva in s tem prispeva k njegovemu nastanku. Njegov nastanek kaže tudi na to, da naš limfni in krvožilni ne delujeta povsem najboljše. Poleg tega staranje povzroča, da koža izgublja elastičnost in postaja tanjša, kar še poudari celulit. Podrobnejše informacije so na voljo na tem naslovu: https://www.rehamed.si/celulit/

odstranjevanje celulita 1.1

Kako poteka odstranjevanje celulita?

Odstranjevanje celulita je mogoče doseči z različnimi metodami, vendar popolna odprava ni vselej mogoča, zagotovo pa lahko dosežemo vidne rezultate. Cilj večine metod je ravno izboljšanje videza. Najbolj priljubljeni oziroma najpogostejši klasični načini za odstranjevanje celulita so:

  • Zdrava prehrana in hidracija: Eden najosnovnejših korakov je vzdrževanje zdrave prehrane. Prehrana, bogata z vlakninami, sadjem, zelenjavo in beljakovinami, lahko pomaga pri zmanjševanju maščobnih oblog, ki prispevajo k pomarančni koži. Izogibajmo se pretiranemu uživanju soli in sladkorja, saj povzročata zastajanje tekočine v telesu in tako še poudarita neželen videz. Pitje veliko vode lahko izboljša strukturo kože in pripomore k njenemu lepšemu videzu. Voda namreč pomaga izločiti toksine iz telesa, zato je pri tem naša velika zaveznica.
  • Vadba in krepitev mišic: Redna telesna vadba spodbuja limfni in krvožilni sistem, zato brez nje ne gre. Kardio vaje, kot so tek, kolesarjenje ali hoja, pomagajo pri kurjenju maščob, kar zmanjšuje količino maščobnega tkiva. Krepitev mišic pa izboljšuje tonus kože, zaradi česar je celulit manj opazen. Posebej učinkovite so vaje, ki so usmerjene na mišične skupine na področjih, kjer se najpogosteje pojavlja. Vaje za zadnjico, stegna in trebuh, kot so počepi, dvigi nog in različne vrste izpadnih korakov, pomagajo učvrstiti mišice in zgladiti kožo.
  • Masaža: Masaže so ravno tako priljubljena metoda, saj s pomočjo posebnih tehnik, kot je limfna drenaža, lahko izboljšamo pretok krvi in zmanjšamo zadrževanje tekočin v telesu. To pomaga pri odpravi toksinov in odvečnih tekočin iz podkožnega tkiva. Nekatere masaže vključujejo uporabo posebnih krem in olj.
  • Kreme in losjoni: Na trgu je veliko krem in losjonov, ki obljubljajo odstranjevanje celulita. Večina vsebuje aktivne sestavine, kot so kofein, retinol ali zeliščni izvlečki, ki začasno izboljšajo videz. Kofein pomaga pri zmanjševanju oteklin in povečuje prekrvavitev, kar lahko izboljša strukturo. Retinol pa spodbuja proizvodnjo kolagena, kar izboljšuje elastičnost tkiv in zmanjšuje vidnost grudic. Čeprav so rezultati teh krem lahko omejeni in začasni, jih številne ženske uporabljajo kot del svoje vsakodnevne nege.

Ti štrije ukrepi so lahko del našega osnovnega reševanja te težave, poslužimo pa se lahko tudi občasnih nekirurških metod.

odstranjevanje celulita

Kateri nekirurški tretmaji za odstranjevanje celulita so najboljši?

Kozmetični postopki so v zadnjih desetletjih postali nadvse priljubljeni, saj obljubljajo hitre rezultate. Med temi postopki so različne vrste neinvazivnih ali minimalno invazivnih postopkov, kot so:

  • Radiofrekvenca: S pomočjo toplote spodbudi tvorbo kolagena in učvrstitev vezivne pregrade med maščobnimi skupki.
  • Kavitacija: Uporablja ultrazvočne valove za razbijanje maščobnih celic v tekočino, ki se naravno izloči, medtem ko ostalo tkivo ostane nedotaknjeno.
  • Laser: Laserski žarki prodrejo v podkožno maščobo in pomagajo pri njeni razgradnji, obenem pa spodbujajo tvorbo kolagena.
  • Kriolipoliza: Gre za postopek, kjer z zamrzovanjem zmanjšujemo maščobne obloge in s tem tudi celulit.
  • LPG endermologija: Je posebna vrsta mehanske masaže, ki uporablja valjčke in vakuum za spodbujanje prekrvavitve in izločanje tekočin iz podkožja. Gre za neinvaziven postopek, ki spodbuja limfni sistem. Postopek je priljubljen zaradi svoje nebolečnosti, za dolgotrajne učinke pa je potrebno več ponovitev.

Pomembno je vedeti, da ti tretmaji zahtevajo več terapij in vzdrževanje rezultatov morda ne bo vedno dolgotrajno, zlasti če ne bomo spremenili drugih dejavnikov.

odstranjevanje celulita 1

Postavitev dologoročenga načrta

Celulit je naravni del ženskega telesa in ni nujno povezan z nezdravim življenjskim slogom. Kljub temu pa je cilj mnogo žensk čim hitrejše odstranjevanje celulita. Opisane rešitve predstavljajo večji ali manjši finančni vložek, ki je povezan tudi z želeno časovnico. Predvsem si zastavimo realističen načrt ter kombinacijo rešitev, s katerimi bomo vzdrževali rezultate. Npr. za vadbo pričakujmo najmanj 2-3 mesece, preden bomo videli prve rezultate, kreme z retinolom zahtevajo vsaj pol leta uporabe, nekirurške metode pa najmanj 5 ponovitev. Pomembno je vedeti, da popolna odstranitev morda ni mogoča, vendar lahko z doslednim pristopom naredimo znatne spremembe.